Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Навчальні матеріали

Навчальні матеріали

Всесвітній день донора крові

Особливу увагу ВООЗ приділяє семи дням і одному тижню, які на вимогу держав — членів організації визнано офіційними глобальними кампаніями з охорони здоров’я:

  • Всесвітній день боротьби з туберкульозом, 24 березня;
  • Всесвітній день здоров’я, 7 квітня;
  • Всесвітній тиждень імунізації, останній тиждень квітня;
  • Всесвітній день боротьби з малярією, 25 квітня;
  • Всесвітній день без тютюну, 31 травня;
  • Всесвітній день донора крові, 14 червня;
  • Всесвітній день боротьби з гепатитом, 28 липня;
  • Всесвітній день боротьби зі СНІДом, 1 грудня.

Щороку 14 червня в усьому світі дякують донорам крові за порятунок людських життів. Саме у цей день 2005 року під час Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я міністри охорони здоров’я різних країн одноголосно ухвалили заяву про підтримку добровільного донорства крові, приурочивши цю подію до дня народження австрійського лікаря Карла Ландштайнера, який отримав 1930 року Нобелівську премію за відкриття груп крові.

У середньому в Україні щорічно 500 000 людей здають кров. Та кількість донацій майже втричі менша (12 на 1 000 населення), ніж це рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я (33 на 1 000 населення). Утім, кожен українець може змінити цю ситуацію.

Торік понад 6 500 людей по всій країні поділилися своєю кров’ю під час тижневої акції #яДонор, яку проводили до Всесвітнього дня донора. Близько 3 000 л крові, зібрані у пунктах донацій, допоможуть врятувати майже 20 000 життів. Рекордсменкою стала Запорізька область: там своєю кров’ю поділилося понад 1 100 донорів. На другому місці — Миколаївська область, де акцію підтримало майже 900 людей, на третьому — Харківська, із більш як 800 донорами.

Всесвітній день донора крові — 2020

14 червня ВООЗ і всі країни відзначають Всесвітній день донора крові.

Безпечна кров потрібна у всіх країнах — як для лікування, так і для екстреної медичної допомоги. Її використовують для продовження і поліпшення життя пацієнтів, що страждають від смертельно небезпечних захворювань, а також для складних медичних процедур. Крім того, кров застосовують для лікування поранених у надзвичайних ситуаціях будь-якого роду (стихійні лиха, нещасні випадки, збройні конфлікти тощо). А ще вона допомагає рятувати життя матерів і новонароджених.

Але доступ до безпечної крові досі залишається привілеєм обмеженого кола людей. Для більшості країн з низьким і середнім рівнем доходу доступність безпечної крові — важке завдання, оскільки донорів небагато, а обладнання для дослідження крові недостатньо. Отож 42% донорської крові збирають у країнах з високим рівнем доходу, в яких проживає тільки 16% світового населення.

Забезпечити достатню кількість безпечної крові можна за рахунок її регулярного безоплатного здавання добровільними донорами. Саме тому 2005 року Всесвітня асамблея охорони здоров’я заснувала спеціальний день, щоб висловити подяку донорам і закликати людей активніше здавати кров. Щороку 14 червня не тільки звучать вдячні слова на адресу донорів, але й відбуваються заходи з підвищення обізнаності про глобальні потреби в безпечній крові та про те, як кожна людина може сприяти їх задоволенню.

Кампанія з нагоди Всесвітнього дня донора 2020 року присвячена темі «Безпечна кров рятує життя» і має гасло «Здавати кров в ім’я здорового світу». В центрі уваги кампанії буде особистий внесок кожного донора в охорону здоров’я людей навколо. Донорство крові потрібне світу, оскільки забезпечує доступ окремих пацієнтів і населення загалом до якісної та безпечної крові та її продуктів як у звичайному житті, так і в періоди надзвичайних ситуацій. У рамках цієї кампанії ми закликаємо людей у всьому світі рятувати життя — добровільно і регулярно здавати кров. Крім того, Всесвітній день донора крові та обрана для нього тема є приводом закликати уряди, національні органи охорони здоров’я та національні служби крові виділяти достатні ресурси, створювати системи й інфраструктуру, необхідні для збільшення об’єму крові, яку безоплатно надають добровільні донори; забезпечувати якісне медичне обслуговування донорів; розширювати належне використання крові в клініках; створювати системи нагляду за всіма етапами ланцюжка переливання крові.

У цьому році кампанія має такі цілі:

  • відзначити заслуги і подякувати донорам, а також закликати тих, хто ще не здавав кров, стати донорами;
  • підвищити обізнаність про нагальну потребу покращення доступності безпечної крові у всіх випадках, коли вона необхідна для порятунку життів;
  • продемонструвати необхідність загального доступу до безпечного переливання крові та провести інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо значення безпечного переливання крові для надання ефективних послуг з охорони здоров’я і досягнення загального охоплення послугами з охорони здоров’я;
  • заручитися підтримкою зі сторони урядів і партнерів з розвитку на національному, регіональному і глобальному рівнях щодо фінансування національних програм з крові, підвищення їхньої ефективності і забезпечення стабільності.

Ваша участь і підтримка допоможуть розширити вплив Всесвітнього дня донора крові 2020 року, домогтися ширшого визнання того, що здавання крові є актом солідарності, яка рятує життя, а послуги з постачання безпечної крові та її продуктів є найважливішим елементом усіх систем охорони здоров’я. Щоб забезпечити результативність Всесвітнього дня донора крові 2020 року, запрошуємо до участі у його відзначенні зацікавлених партнерів усіх рівнів.

Міжнародні організації, зокрема Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові, Міжнародне товариство з переливання крові, продовжують відповідну співпрацю, спрямовують і підтримують діяльність своїх учасників.

Закликаємо приєднатися до нас, щоб зробити доступ до безпечної крові для всіх реальністю.

Цьогоріч у зв’язку з пандемією COVID-19 ВООЗ проводить глобальну кампанію у віртуальному форматі.

Вебінари