Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Адміністративний компонент

Адміністративний компонент

Ключовими адміністративними заходами є надання фінансових та людських ресурсів для підтримки програм інфекційного контролю, зокрема:

  1. Створення відділу з інфекційного контролю (далі – ВІК), як окремого структурного підрозділу у закладі. Укомплектування ВІК фахівцями відповідно до Положення про відділ з інфекційного контролю закладу охорони здоров’я та установи/закладу надання соціальних послуг / соціального захисту населення, затвердженого наказом МОЗ України від 03.08.2021р. № 1614.
  2. Розроблення плану дій з профілактики інфекцій та інфекційного контролю з зазначенням кількісних індикаторів, відповідальних осіб, термінів виконання та розрахованим бюджетом.
  3. Розроблення, впровадження та моніторинг дотримання стандартних операційних процедур (далі – СОП).
  4. Встановлення режиму роботи, штатного розпису та зайнятості ліжок відповідно до вимог.
  5. Навчання і підготовка з ПІІК всіх працівників закладу відповідно затвердженого графіка. Навчання має включати як теоретичні, так і практичні заняття.
  6. Проведення епідеміологічного нагляду за інфекціями, які пов’язані з наданням медичної допомоги (далі – ІПНМД) з метою виявлення найбільш розповсюджених ІПНМД та реєстрації їх спалахів, включаючи викликані мікроорганізмами з антимікробною резистентністю, відповідно до Порядку здійснення епідеміологічного нагляду та ведення обліку інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, затвердженого наказом МОЗ України від 03 серпня 2021 року № 1614.
  7. Впровадження адміністрування антимікробних препаратів відповідно до Інструкції з впровадження адміністрування антимікробних препаратів в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах, затвердженої наказом МОЗ України від 03 серпня 2021 року № 1614.
  8. Впровадження покращення гігієни рук відповідно до Інструкції з впровадження покращення гігієни рук в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення, затвердженої наказом МОЗ України від 03 серпня 2021 року № 1614.
  9. Проведення моніторингу, оцінки та забезпечення зворотного зв’язку з ПІІК задля підтримки досягнутих результатів та сприяння покращення їх в майбутньому.
  10. Формування культури безпеки у закладі – створення робочого середовища, де керівництво та працівники розуміють та дотримуються спільних зобов’язань щодо безпеки.