Перейти до основного вмісту

Лікування ВІЛ/СНІДу (антиретровірусна терапія)

Лікування ВІЛ/СНІДу (антиретровірусна терапія)

Лікування ВІЛ/СНІДу (антиретровірусна терапія)

Антиретровірусна терапія (АРТ) є невід'ємним компонентом програми надання комплексної медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, поряд із профілактикою та лікуванням опортуністичних інфекцій, паліативною допомогою.

Метою АРТ є максимальне пригнічення розмноження ВІЛ в організмі,  відновлення функції імунної системи, продовження та підвищення якості життя ВІЛ-інфікованих людей. Клінічний протокол АРТ  дорослих та підлітків враховує рекомендації  ВООЗ, специфічні особливості системи охорони здоров'я,  спектр антиретровірусних препаратів, зареєстрованих в Україні, можливості контролю проведення терапії.

Принципи лікування:

  • АРТ приймається пожиттєво;  
  • Прийом препаратів не можна переривати;
  • Необхідно суворо дотримуватися часу та дозування прийому препаратів;
  • Необхідним є лабораторний контроль за проведенням лікування та соціально-психологічна підтримка прихильності до лікування.

В Україні антиретровірсні препарати є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються безкоштовно. Пройти тестування та отримати терапію можна у закладах охорони здоров'я, обласних та міських СНІД-центрах та кабінетах довіри. 

АРТ в Україні надається згідно з Клінічним протоколом антиретровірусної терапії ВІЛ-інфекції у дорослих та підлітків, затвердженого наказом МОЗ Україні від 12.07.2010 № 551 та Уніфікованим клінічним протоколом первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги дітям «ВІЛ-інфекція», затвердженим наказом МОЗ Україні від  24.02.2015 № 92.

Станом на 01.01.2019 року АРТ в Україні надавалась в 395 закладі охорони здоров’я МОЗ та НАМН України. Дана кількість не включає заклади тимчасово окупованих територій АР Крим, м. Севастополь та частини зони проведення антитерористичної операції.

Станом на 01.01.2019 року в Україні АРТ отримувало 80 026 пацієнтів (дані не включають АР Крим, м. Севастополь, зону АТО Донецької та Луганської областей). 

У зв’язку з появою нових рекомендацій ВООЗ щодо початку АРТ та, відповідно до нової глобальної і регіональної стратегій UNAIDS FAST TRACK, національні показання до початку АРТ ВІЛ-інфікованим особам оновлені та регламентуються наказом МОЗ України від 22.12.2015 № 887 «Про затвердження змін до Клінічного протоколу АРТ ВІЛ-інфекції у дорослих та підлітків».