Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Лікування від вірусних гепатитів

Лікування від вірусних гепатитів

Лікування від вірусних гепатитів

Вірусний гепатит А

Наразі не існує спеціального лікування проти ВГA. Основною умовою для одужання є уникнення прийому зайвих лікарських засобів, зокрема парацетамолу та протиблювотних препаратів (за рекомендацією ВООЗ). За відсутності гострої печінкової недостатності також немає потреби в госпіталізації. Основна терапія спрямована на детоксикацію та відновлення водно-електролітного балансу, що міг порушитися внаслідок частого блювання та діареї.

Вірусний гепатит В

На сьогодні відсутнє спеціальне лікування від гострого ВГB. Рекомендовано дотримуватися щадного режиму і контролювати водно-електролітний баланс, що може порушуватися у результаті блювоти або діареї.

Рішення про початок терапії приймає лікар щодо кожного пацієнта індивідуально, з урахуванням результатів його обстежень. Частині хворих, що мають хронічний вірусний гепатит В, наразі може бути не показане лікування, проте всі пацієнти мають перебувати під наглядом лікаря і вчасно проходити необхідні обстеження, щоб оперативно почати лікування за потреби.

Лікування від хронічного вірусного гепатиту B передбачає щоденний прийом противірусних лікарських засобів.

Оскільки від ВГB неможливо повністю вилікувати (на відміну від ВГC), терапія зазвичай триває все життя. Вчасний початок і регулярний прийом призначених лікарем медикаментів, що пригнічують і стримують розвиток вірусу, запобігає таким серйозним захворюванням печінки, як цироз та гепатоцелюлярна карцинома (ГЦК).

Рішення щодо призначення конкретного лікарського засобу приймає лікар.

Детальніше про підходи та режими лікування читайте у міжнародних рекомендаціях:

Вірусний гепатит С

Зараз тривають дискусії щодо лікування від гострого ВГC, оскільки у деяких людей завдяки імунній відповіді відбувається спонтанне одужання після гострого гепатиту (таких людей близько 25%).

У випадках, коли ВГC стає хронічним, усім хворим рекомендовано лікування незалежно від стадії ураження печінки, наявності чи відсутності проявів захворювання. Що раніше почати лікування, то вищі шанси на повне одужання.

Для більшості хворих терапія передбачає прийом раз на добу однієї таблетки лікарського засобу. Зазвичай лікування триває 12 тижнів, проте може розтягнутися до 24 тижнів, якщо у хворого наявні серйозні порушення печінки (виражений фіброз або цироз).

Сьогодні є безпечні та ефективні лікарські засоби — препарати прямої противірусної дії, що дають змогу вилікувати близько 90% хворих. Сучасні препарати майже не спричиняють побічних реакцій, а ті, що виникають, здебільшого слабкі чи помірні (втома, головний біль, нудота тощо).

Впровадження нових лікарських засобів значно спрощує діагностику вірусного гепатиту С. Так, завдяки використанню пангенотипних препаратів (які підходять для лікування всіх генотипів вірусу) відсутня потреба робити недешеве обстеження та визначати генотип вірусу. Оскільки нові ліки майже не мають побічних ефектів, також значно спрощується моніторинг лікування. Якщо хворий не має вираженого фіброзу або цирозу печінки, йому достатньо приймати ліки протягом трьох місяців без додаткових обстежень за цей час і необхідно лише оцінити ефективність лікування через 12 або 24 тижні після його завершення.

Нині у світі зареєстровано вісім схем препаратів прямої противірусної дії.

В Україні ефективні лікарські засоби для лікування від вірусного гепатиту C закуповують коштом державного бюджету.

  • ЗОЗ, у які розподіляють закуплені державою лікарські засоби для лікування від ВГC

Важливо зазначити, що для лікування можна використовувати лише препарати, зареєстровані в Україні, тому слід уникати прийому лікарських засобів, які неофіційно можуть ввозити до країни та нелегально продавати через інтернет. Склад таких засобів невідомий, тож хворий може не тільки не вилікуватися, а й сформувати у себе нечутливість до ефективних препаратів.

Детальніше про підходи та режими лікування читайте у міжнародних рекомендаціях:

  • EASL Recommendations on Treatment of Hepatitis C 2018 (EN/UKR);
  • WHO Guidelines for the care and treatment of persons diagnosed with chronic hepatitis C virus infection (EN/RU).

Вірусний гепатит D

Спеціального лікування від гострого або хронічного вірусного гепатиту D немає.

Єдиним препаратом для ефективного впливу на ВГD є пегільований інтерферон альфа. Оптимальна тривалість лікування не визначена, терапія може тривати до року. Після завершення лікування часто бувають рецидиви.


Заклади охорони здоров’я в Україні, що надають послуги з діагностики та лікування вірусних гепатитів