Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Оцінка якості послуг та вивчення рівня задоволеності клієнтів профілактичних програм з ВІЛ

Оцінка якості послуг та вивчення рівня задоволеності клієнтів профілактичних програм з ВІЛ (2018–2019)

Світовий досвід свідчить, що поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу призводить до підвищення навантаження на медично-соціальну сферу і до постійного збільшення видатків з державного бюджету.

За критеріями Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу і Всесвітньої організації охорони здоров’я рівень поширеності ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні класифікують як концентровану епідемію. Основною причиною поширення ВІЛ-інфекції залишається вживання ін’єкційних наркотиків. Дослідження з оцінювання шляхів передавання ВІЛ-інфекції (Assessment of reported mode of transmission, MOT) 2016–2017 років у рамках реалізації проєкту МЕТІДА виявило, що статистичні дані, отримані за допомогою рутинної реєстрації шляхів передавання ВІЛ, мають певну похибку стосовно заниження питомої ваги парентерального та гомосексуального шляхів передавання збудника.

Досвід європейських держав свідчить, що для усунення проблем, пов’язаних з ВІЛ-інфекцією/СНІДом, необхідно забезпечити реалізацію програм профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки інфікованих і хворих.

Дослідження, організоване БО «Мережа людей, що живуть з ВІЛ» 2012 року, виявило низку проблем у наданні соціальних та медичних послуг ЛЖВ, які можуть призводити до відмови від лікування. Зараз є потреба оновлення цих даних і вивчення актуальної ситуації з наданням послуг ЛЖВ та їхньої задоволеності.

Дослідження здійснено на замовлення Центру громадського здоров’я України.

Представники ключових груп оцінювали 25 критеріїв якості послуги з профілактики ВІЛ за 10-бальною шкалою, де 0 означає повне незадоволення, а 10 — повне задоволення.

Критерії якості серед усіх КГ отримали середні оцінки від 5 до 9. Частка позитивних оцінок завжди переважала частку негативних. Загальна оцінка профілактичних послуг з боку ЛВНІ в середньому склала 8, з боку ЖКС — 8,8, а з боку ЧСЧ — 8,2.