Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Удосконалення маршруту надання послуг та системи перенаправлення осіб з ВІЛ та ТБ в умовах реформи охорони здоров’я

Удосконалення маршруту надання послуг та системи перенаправлення осіб з ВІЛ та ТБ в умовах реформи охорони здоров’я (2019)

Основні етапи континууму послуг, пов’язаних з ВІЛ і ТБ, включають діагностику ВІЛ-інфекції і ТБ; перенаправлення, реєстрацію та взяття на облік у ЗОЗ виявлених осіб з ВІЛ і ТБ; надання специфічного лікування та інших медичних послуг; здійснення регулярного медичного нагляду (WHO, 2015). З огляду на складну ситуацію з ВІЛ і ТБ в Україні слід зазначити, що ці етапи вимагають додаткового вивчення масштабів «втрат» пацієнтів і вдосконалення системи переадресації та клінічного маршруту таких осіб, з урахуванням децентралізації послуг, що їх надають як державні, так й неурядові організації (НУО). Отже, на сьогодні важливо визначити, якими є перешкоди щодо залучення осіб з ВІЛ-інфекцією і ТБ до континууму послуг із профілактики, лікування і догляду відповідно до міжнародних рекомендацій та стратегій, а також у контексті реформування системи охорони здоров’я в Україні.

Дослідження мало кілька етапів: спочатку — глибинні інтерв’ю з пацієнтами та медпрацівниками й аналіз документів, а потім, як підсумковий етап, — глибинні інтерв’ю з експертами національного рівня.

Для цього було обрано регіони з найвищим в Україні рівнем поширеності й захворюваності на ВІЛ-інфекцію і ТБ серед населення віком 18 років і старше: м. Київ, Дніпропетровська область (м. Дніпро, м. Кривий Ріг), Одеська область (м. Одеса).

Дослідження виконала компанія GfK Ukraine на замовлення Центру громадського здоров’я України. Польовий етап відбувся у квітні–травні 2019 року.