Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Україна зазнає тиску від тютюнової індустрії. Результати Глобального індексу втручання тютюнової індустрії 2021
11.11.2021
18:31

Україна зазнає тиску від тютюнової індустрії. Результати Глобального індексу втручання тютюнової індустрії 2021

11 листопада 2021 року фахівці Центру громадського здоров’я долучилися до презентації результатів третього Глобального індексу втручання тютюнової індустрії, яку організували ГО «Життя». Так згідно з дослідженням Україна посіла 52 місце із 80 держав рейтингу.

Таким чином вимірюють ефективність урядів щодо захисту політики охорони здоров’я від втручання тютюнової промисловості та ефективних стратегій протидії цьому втручанню, які мають впроваджуватися урядом на державному рівні.

Експерти оцінили рівень втручання тютюнової індустрії на політику держави Україна в 64 бали зі 100 можливих. Тоді як у 2020 році Україна отримала 68 балів. Найвищий бал втручання тютюнової індустрії в політику держави зафіксовано в Домініканської Республіки — 96 балів, найнижчий у держави Бруней Даруссалам — 15 балів. За методологією дослідження, чим вищий бал, тим сильніше втручання тютюнової індустрії.

«Цьогорічні показники демонструють позитивну динаміку. Попри це вплив тютюнової індустрії на роботу Уряду та Парламенту залишається на рівні, який перешкоджає виконанню Україною Цілі № 3 сталого розвитку ООН та поглибленню імплементації Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Зниження втручання тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я розблокує ухвалення антитютюнових законодавчих ініціатив, які врятують тисячі життів українців», — наголосив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».

2020 рік характеризується тим, що тютюнова індустрія використовувала скрутну ситуацію боротьби країни з пандемією COVID-19. Через свої групи впливу в Парламенті, індустрія постійно займалася «законодавчим спамом» і блокувала ухвалення комплексного антитютюнового законопроєкту № 4358.

«Неприпустимо, що під час пандемії COVID-19 тютюнова промисловість намагається надавати допомогу державі, і водночас вимагає зменшення акцизів на тютюнові вироби, коли куріння на 50% підвищує ризик смертності від ускладнень COVID-19. Україна, як держава, яка ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, буде відмовлятися від такої співпраці та дотримуватися статті 5.3 Конвенції та її Керівних принципів», — підкреслив Отто Стойка, лікар-методист Центру громадського здоров’я.

Попри агресивні спроби тютюнової індустрії підірвати політику підвищення акцизів на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕНи), Уряд і Верховна Рада України змогли відстояти ефективне рішення про гармонізацію акцизів на ТВЕНи та сигарили до рівня сигарет. З 1 січня 2021 року набули чинності норми Закону № 466–IX і лише за перші 9 місяців 2021 року доходи Держбюджету від акцизів на ТВЕНи склали близько 10,5 млрд гривень у той час, як за весь 2020 рік — 1,7 млрд грн.

Ознайомитися зі звітом

Короткий виклад

Глобальний індекс втручання тютюнової індустрії 2021

 

Довідково:

Глобальний індекс втручання тютюнової індустрії був уперше запроваджений Альянсом Південно-Східній Азії з боротьби проти тютюну (South–East Asia Tobacco Control Alliance) як регіональний звіт за підтримки проєкту «Зупинимо тютюнові організації та вироби» Благодійного Фонду Блумберга та є частиною глобальної публікації Всесвітнього центру ефективного управління контролем над тютюном (Global Centre for Good Governance in Tobacco Control) у Школі глобальних досліджень Університету Таммасат.

Дослідження фіксує сім індикаторів впливу на державну політику:

  • конфлікт інтересів;
  • превентивні заходи;
  • прозорість;
  • непотрібна взаємодія;
  • преференції для промисловості;
  • діяльність індустрії у сфері «корпоративної соціальної відповідальності»;
  • участь тютюнової індустрії в розробці політик.

Зменшити вплив тютюнової індустрії на державну політику охорони здоров’я допоможе впровадження практик реалізації Керівних принципів Статті 5.3 РКБТ ВООЗ, які зокрема, рекомендують встановити систему звітування про контакти представників держави з представниками тютюнової промисловості.

Інші новини