
Завершено пілотне дослідження медичної грамотності населення щодо самоконтролю артеріальної гіпертензії
Центр громадського здоров’я у співпраці з Хмельницьким та Львівським обласними центрами контролю та профілактики хвороб завершили фінальний етап дослідження, присвяченого оцінці рівня медичної грамотності населення Львівської та Хмельницької областей стосовно самоконтролю артеріальної гіпертензії (АГ), яке тривало з вересня 2024 року до квітня 2025 року.
В рамках дослідження зібрано інформацію про обізнаність людей у питаннях контролю артеріального тиску (АТ), щоб на її основі розробити ефективні заходи з покращення здоров’я населення.
На завершальному етапі дослідження було проведено 16 воркшопів, у яких взяли участь медичні працівники, управлінці, особи зі встановленим діагнозом АГ, а також їхні близькі родичі.
Медична грамотність — це не лише розуміння термінів, а й здатність людини отримувати, розуміти, обробляти та використовувати медичну інформацію для прийняття обґрунтованих рішень щодо власного здоров’я. У випадку АГ це означає вміння контролювати АТ, дотримуватися рекомендацій лікаря, вчасно приймати антигіпертензивні препарати, змінювати спосіб життя та запобігати ускладненням.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1,28 мільярда дорослих людей у віці 30–79 років у всьому світі мають АГ. Приблизно 46% дорослих з АГ не знають про це. І менше ніж у половини дорослих (42%) з АГ встановлений діагноз і призначене лікування. Навіть у розвинених країнах лише 29–50% пацієнтів із АГ, які отримують лікування, мають контрольований АТ. Саме тому критично важливо розвивати й покращувати медичну грамотність.
За результатами проведених воркшопів усі учасники відзначили необхідність розв’язувати проблеми, пов’язані з АГ, завдяки мультидисциплінарному підходу та спільним діям усіх стейкхолдерів громади.
Наступний етап — аналіз отриманих результатів, планування та тестування інтервенцій, спрямованих на підвищення рівня медичної грамотності в контексті АГ та профілактики серцево-судинних захворювань в цілому.
Ініціатива реалізується в межах проєкту JACARDI («Спільна дія щодо серцево-судинних захворювань та діабету») в рамках програми EU4Health.