Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я

Навчання

Профілактика інфекцій та інфекційний контроль (ПІІК) є наскрізною проблемою в охороні здоров'я. Сильні та ефективні програми ПІІК можуть впливати на якість медичної допомоги, підвищувати безпеку пацієнтів і захищати всіх, хто надає медичну допомогу в системі охорони здоров’я. (1)

ВООЗ випустила рекомендації та специфікації для ефективних програм ІПК – Рекомендації ВООЗ щодо основних компонентів програм ПІІК, а підхід до їх впровадження представлений у відповідних посібниках як для національного рівня, так і для рівня установи.

Виконання всіх рекомендацій ВООЗ щодо основних компонентів є необхідним для побудови функціональних програм, які призведуть до ефективного зниження інфекцій, пов’язаних з наданням медичної допомоги та антимікробної резистентності.

П’ять кроків для покращення профілактики інфекцій та інфекційного контролю (1,2):

Підготовка до дії

Цей крок має на меті забезпечити врахування всіх передумов, необхідних для успішної програми ПІІК, а саме почати думати про:

  • ідентифікацію ключових гравців та їхні ролі та обов’язки
  • необхідні ресурси (людські та фінансові)
  • інфраструктуру/и
  • планування та координацію діяльності

Початкова оцінка

Проведення об’єктивної початкової оцінки поточної ситуації основних компонентів ПІІК та мінімальних вимог є критично важливим для визначення наявних переваг і прогалин.

Необхідно визначити (3):

  • проблеми та сильні сторони в закладі
  • проблеми, які слід усунути першочергово
  • підходи до посилення/збереження сильних сторін
  • власні сили (фінансова і кадрова спроможності)

Розробка та виконання плану заходів

Розробка індивідуального плану дій, який враховує місцеві реалії та зосереджується на пріоритетних сферах покращення, визначених під час початкової оцінки.

Розробка та виконання плану дій має базуватися на стратегії мультимодального вдосконалення та підтримуватися спеціальним бюджетом.

Оцінка впливу

Проведення подальшої оцінки з використанням тих самих інструментів, що й на кроці 2, має вирішальне значення для визначення ефективності плану та досягнення мінімальних вимог.

Підтримка програми в довгостроковій перспективі

Подальший аналіз довгострокового впливу та прийнятності поточного плану дій, а також забезпечення його постійності є важливими кроками в циклі вдосконалення.

Це також дозволяє оцінити наступні кроки та пріоритети для впровадження всіх мінімальних вимог і основних компонентів ПІІК у повному обсязі.

Дізнатися більше:

  1. Minimum requirements for infection prevention and control. Geneva: World Health Organization; 2019. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.
  2. Безплатний курс OpenWHO англійською: Leadership and programme management in Infection Prevention and Control (IPC)
  3. Презентація: Впровадження заходів з ПІІК. З чого почати керівнику?