Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
13.04.2023
12:26

Зміни до нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України: пояснення експертів

Окрім затвердження Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до новозбудованих, реставрованих і реконструйованих закладів охорони здоров'я» наказ Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2023 року № 354 затвердив також Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров'я.

Чого саме стосуватимуться зміни? Відповідає  Роман Колесник, керівник відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я.

Насамперед відзначу, що в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу не у стаціонарних умовах, завдання та функції відділів з інфекційного контролю можуть виконуватися суб'єктами господарювання на умовах договору підряду. Це означає, що невеликі за розмірами заклади охорони здоров’я можуть обирати для себе чи формувати окремий відділ або оплатити послугу зовнішній установі/закладу, що має відповідних фахівців та досвід впровадження заходів з профілактики інфекцій та інфекційного контролю. Додатково нагадую, що відділ з інфекційного контролю не створюється фізичними особами підприємцями та аптеками.

Скасовано рутинний епідеміологічний нагляд за катетер-асоційованими інфекціями кровотоку, як наслідок використання периферичних венозних катетерів, для усіх клінічних структурних підрозділів, окрім відділень реанімації та інтенсивної терапії. Рутинний епідеміологічний нагляд за іншими девайс-асоційованими інфекційними хворобами, пов’язаними з наданням медичної допомоги, лишається незмінним та обов’язковим для усіх стаціонарів.

Точково переглянутий перелік необхідних обстежень під час проходження медичних оглядів: скасовано обов’язковий щоквартального огляду отоларингологом і обстеження на патогенний стафілокок медичних працівників акушерсько-гінекологічних структурних підрозділів. Принагідно нагадаю, що проєкт змін до наказу МОЗ від 23 липня 2002 року № 280 «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб»  на громадському обговоренні.

Гігієнічні вимоги до розміщення, облаштування, обладнання та експлуатації перинатальних центрів (наказ МОЗ від 26 січня 2012 року № 55) та Санітарно-протиепідемічні вимоги до закладів охорони здоров'я, що надають первинну медичну (медико-санітарну) допомогу (наказ МОЗ від 02 квітня 2013 року № 259) приведені у відповідність до нових державних будівельних і санітарних норм у частині організації гігієни рук та облаштування чистих приміщень. Зокрема заборонено використовувати електросушарки для рук, площі приміщень перинатальних центрів тепер визначаються державними будівельними нормами, а посів повітря на виявлення стафілококу і дріжджових грибів проводитиметься виключно за епідемічними показаннями.

Інші новини