Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Україна ділиться досвідом у впровадженні нових схем профілактичного лікування туберкульозу
30.04.2025
11:52

Україна ділиться досвідом у впровадженні нових схем профілактичного лікування туберкульозу

За участі фахівців Центру громадського здоров’я в Алмати (Казахстан) відбувся регіональний семінар щодо подолання туберкульозу (ТБ) та його лікарсько-стійких форм. Захід об’єднав представників національних програм боротьби з туберкульозом, референс-лабораторій із 12 країн Європейського регіону Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), міжнародних експертів, технічних партнерів і донорів, в  тому числі з України.

Семінар організований Глобальною програмою ВООЗ з туберкульозу та здоров’я легень у співпраці з Європейським офісом ВООЗ, «Лікарями без кордонів» (MSF), Unitaid, KNCV TB Plus для обміну досвідом серед країн, що швидко реагують на нові рекомендації ВООЗ, і має на меті допомогти країнам розробляти конкретні кроки для впровадження оновлень у національних стандартах.

Мета заходу – розбудова потенціалу для прискорення впровадження оновлених політик ВООЗ щодо туберкульозу, включаючи профілактику, діагностику й лікування лікарсько-стійких форм ТБ. Особлива увага приділяється профілактичному лікуванню туберкульозу та інтеграції інноваційних методів діагностики, таких як секвенування для визначення чутливості мікобактерій туберкульозу до ліків.

Презентуючи провідний досвід України, експерти Центру громадського здоров’я акцентували увагу на впровадженні профілактичного лікування туберкульозу, зокрема коротких інноваційних схем терапії відповідно до рекомендацій ВООЗ.

Завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу ЦГЗ Яна Терлеєва докладно розповіла про впровадження нових коротких схем профілактичного лікування ТБ з використанням рифапентину та для профілактики лікарсько стійкого туберкульозу серед осіб, котрі контактували з людьми, які хворіють на лікарсько-стійкий туберкульоз з використанням левофлоксацину.

Важливим кроком до поліпшення діагностики туберкульозної інфекції експертка назвала впровадження сучасних шкірних тестів для виявлення ТБ-інфекції. Вони стануть доступними в Україні вже з липня нинішнього року.

“Застосування сучасних підходів дозволяє зробити профілактику  більш ефективною, короткою і доступною”, — наголосила Яна Терлеєва.  При цьому вона закликала міжнародних колег активно впроваджувати сучасні підходи до профілактичного лікування ТБ, щоб забезпечити рівний доступ до ефективної терапії усіх пацієнтів.

Фахівці Центру також розповіли про інші важливі кроки в рамках реформування системи протидії ТБ в Україні: 

  • зміцнено нормативно-правову базу; 
  • оновлено підходи до виявлення ТБ-інфекції; 
  • активно проводяться масштабні інформаційні кампанії, спрямовані на підвищення обізнаності населення та фахівців.

Учасники семінару відзначили позитивний вплив наведених підходів на запобігання розвитку туберкульозу, в тому числі й серед груп ризику. 

Україна засвідчила готовність до подальшої співпраці в рамках глобальної стратегії боротьби з ТБ та адаптації міжнародних рекомендацій з протидії туберкульозу на національному рівні.  

 

 

Інші новини