
Вакцина БЦЖ захищає дітей вже понад 100 років — за цей час врятовано десятки мільйонів життів. Перевірте, чи захищена ваша дитина
Туберкульоз (ТБ) залишається одним із серйозних викликів для системи охорони здоров’я України. У 2024 році в Україні на ТБ вперше захворіли 18 140 людей, включно з 642 дітьми (інтенсивний показник захворюваності — 44,2 на 100 тисяч населення). Хоча й в Україні доступні усі сучасні ефективні препарати для лікування ТБ за провідними європейськими стандартами, запобігти хворобі легше, ніж її лікувати.
Одним з інструментів для профілактики ТБ залишається вакцина БЦЖ. Про те, як вона захищає від тяжких форм туберкульозу, особливості вакцинації, а також про розробку ще ефективніших вакцин читайте в авторському матеріалі завідувачки відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я Яни Терлеєвої.
Вакцина БЦЖ — понад столітній захист
Єдина нині ліцензована вакцина проти туберкульозу — БЦЖ — стоїть на варті життя вже понад сто років. Її історія почалася у 1921 році, коли вакцину вперше застосували — з того часу вона врятувала десятки мільйонів життів і стала найбільш широко застосовуваною вакциною в історії.
Вакцина БЦЖ (скорочено від Бацила Кальметта — Ґерена) містить ослаблений штам мікобактерій туберкульозу, який не викликає хвороби. Її застосовують для захисту немовлят і дітей молодшого віку. Щеплення формує потужну імунну відповідь — «тренує» організм розпізнавати загрозу й чинити їй опір вже протягом шести тижнів після введення.
Нові наукові дослідження та дані Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) свідчать, що БЦЖ:
- ефективна щодо легеневого туберкульозу;
- зменшує ризик розвитку складних форм ТБ (міліарного туберкульозу та туберкульозного менінгіту) серед вакцинованих дітей на 85%;
- знижує ймовірність інфікування: у вакцинованих дітей ризик зараження після контакту з людиною, яка хворіє на ТБ з бактеріовиділенням, зменшується на 19%;
- забезпечує захист, який може тривати до 15 років;
- безпечна: побічні реакції — це рідкість.
Завдяки цим властивостям вакцинація БЦЖ і надалі лишається одним з основних способів профілактики туберкульозу. Її використання рекомендоване у регіонах або країнах із високою захворюваністю — понад 40 випадків на 100 000 населення на рік.
Хто і коли має отримати щеплення вакциною БЦЖ
Профілактичне щеплення БЦЖ проводиться новонародженим без протипоказань. Вакцину вводять у перші дні життя — у пологовому будинку.
Якщо вакцинація у пологовому не була проведена, її необхідно здійснити якнайшвидше. Для цього треба звернутися до педіатра або сімейного лікаря.
Протипоказання до вакцинації визначаються індивідуально. Серед них — важкі імунодефіцитні стани або недостатня маса тіла дитини (менш як 2000 г).
В Україні щеплення БЦЖ безоплатне і входить до Національного календаря профілактичних щеплень.
Вакцина БЦЖ — це надійний захист від небезпечних форм туберкульозу, які можуть мати летальні наслідки. Подбайте про здоров’я вашої дитини — зверніться до лікаря вже сьогодні та переконайтесь, що вона отримала необхідне щеплення.
Щеплення БЦЖ — імунний щит з додатковими перевагами
Вакцина БЦЖ має ширшу дію, ніж може здаватися на перший погляд. Окрім боротьби з туберкульозом, її успішно застосовують у лікуванні неінвазивного раку сечового міхура. Препарат вводять у сечовий міхур, де він стимулює місцеву імунну відповідь, під час якої активуються імунні клітини, здатні знищувати ракові клітини.
А ще вакцина БЦЖ знижує рівень смертності серед дітей раннього віку, зокрема завдяки загальному імуномодулювальному ефекту — вона «загартовує» імунну систему, підвищуючи її готовність реагувати на різні інфекційні загрози.
Нове покоління вакцин — уже на горизонті
Станом на 2024 рік щонайменше 15 вакцин-кандидатів перебувають на стадії клінічної розробки. Деякі з них демонструють обнадійливі результати — зменшення ризиків захворюваності на туберкульоз серед щеплених дорослих і дітей на 50%! Пошук нових рішень для боротьби з ТБ — у пріоритеті ВООЗ.
Світ наближається до того, щоб вперше за понад століття отримати новий, ще ефективнішій імунізаційний захист. Сила науки здатна змінити долю цілих поколінь.
Майбутнє без ТБ — це реальність, яку ми формуємо вже сьогодні
Для подолання туберкульозу недостатньо лише медичних рішень — не менш важливими є обізнаність та особиста відповідальність. Уважне ставлення до свого здоров’я та довіра до доказової медицини посилюють спільний захист від ТБ.
Кожне щеплення наближає нас до безпечного завтра, де вакцинокеровані хвороби більше не становлять загрози для життя і здоров’я. І поки наука відкриває нові горизонти, ми маємо використовувати всі доступні інструменти вже зараз.