Перейти до основного вмісту

Дослідження

Дослідження

 

Інтегроване біоповедінкове дослідження серед засуджених (2019)

Пенітенціарні установи є закладами підвищеного ризику щодо поширення соціально небезпечних інфекцій, зокрема ВІЛ-інфекції. Станом на 1 березня 2019 р. сфера управління Державної кримінально-виконавчої служби України налічувала 148 установ. Крім того, 29 установ було розташовано на тимчасово непідконтрольних українській владі територіях Донецької та Луганської областей. Ще у 17 установах засуджених не утримували внаслідок оптимізації їх діяльності. Загалом на території України в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах утримували 54 677 осіб.

За даними відомчої статистики, станом на 01.05.2019 у 122 установах ДКВС утримували 3 880 ВІЛ-інфікованих осіб, зокрема у колоніях середнього та мінімального рівня безпеки — 2 269 ВІЛ-інфікованих.

Інтегроване біоповедінкове дослідження серед засуджених як компонент епіднагляду за ВІЛ другого покоління є важливою складовою контролю за епідемічною ситуацією в Україні.

Протягом 2004–2017 рр. у місцях позбавлення волі здійснено кілька соціологічних та біоповедінкових досліджень з метою визначити рівень поширення ВІЛ-інфекції та залежності показників інфікування від ризикованих поведінкових практик засуджених.

З 2009 р. одночасно з опитуванням засуджених відбувалося зв’язане тестування на ВІЛ-інфекцію.

З метою подальшого контролю за епідемічною ситуацією в місцях позбавлення волі у квітні–грудні 2019 р. ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» здійснив інтегроване біоповедінкове дослідження серед засуджених.

Проєкт реалізовано у тісній співпраці з адміністрацією Державної кримінально-виконавчої служби України, ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України», ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України».

Дослідження відбулося у рамках проєкту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією «Прискорення темпів зменшення рівня захворюваності на туберкульоз та ВІЛ за рахунок забезпечення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики і лікування туберкульозу, шляхом розширення доказової медичної профілактики, діагностики та лікування ВІЛ та створення стійкої та життєздатної системи охорони здоров’я».

 

Дослідження з питань елімінації передавання ВІЛ від матері до дитини в Україні (2018–2019)

Україна з 2000 року підтримує стратегію профілактики передавання ВІЛ від матері до дитини (ППМД) ВООЗ/ЮНІСЕФ/Фонду народонаселення ООН та реалізує заходи за чотирма основними компонентами програми:

  • первинна профілактика серед жінок;
  • профілактика небажаних вагітностей у ВІЛ-позитивних жінок;
  • профілактика передавання ВІЛ від матері до дитини;
  • лікування і підтримка жінок, які живуть з ВІЛ, та їхніх сімей.

Програма ППМД є чи не найуспішнішою серед усіх програм з протидії ВІЛ/СНІДу в нашій державі. За 15 років частота передавання ВІЛ від матері до дитини (ЧПМД), за даними когортного аналізу, знизилася майже у 8 разів — з 27,8% у 2001 року до 3,6% у 2016.

Щоб визначити ключові ризики щодо передавання ВІЛ від матері до дитини і забезпечити сталий успіх програми ППМД в Україні, останніми роками було здійснено кілька досліджень за підтримки ЮНІСЕФ, Центру громадського здоров’я України та БФ «Інтелектуальна перспектива»:

У межах досліджень визначено вирішальні фактори, що впливають на виконання програми ППМД в умовах різних підходів надання медичних послуг. Ці результати будуть використані Міністерством охорони здоров’я України для розробки подальших кроків з ліквідації передавання ВІЛ від матері до дитини та підготовки України до процедури валідації ЕПМД.

 

Інтегровані біоповедінкові дослідження (ІБПД)

Ефективне подолання епідемії ВІЛ-інфекції потребує вчасної та надійної інформації про поширеність ВІЛ серед представників ключових груп (КГ). Інтегровані біоповедінкові дослідження (ІБПД) є стратегічно важливим інструментом у сфері громадського здоров’я, що дає змогу отримати комплексну оцінку епідемічного процесу серед КГ щодо інфікування ВІЛ та надати якісну інформацію для планування та впровадження профілактичних і протиепідемічних заходів.

Стратегічний план є зведеним посібником з ІБПД в Україні та враховує останні міжнародні рекомендації і напрацювання щодо методології та імплементації таких досліджень на регіональному та національному рівнях. Цей документ має забезпечити ІБПД належної якості, результати котрих скеровуватимуть дії та управлінські рішення у системі громадського здоров’я, сприятимуть покращенню профілактичних і лікувальних послуг, ефективному розподілу ресурсів і розробці дієвих політик задля подолання епідемії ВІЛ-інфекції в Україні.

 

Обізнаність населення про епідемію ВІЛ в Україні (2017)

Пропонуємо вашій увазі результати комплексного дослідження, здійсненого соціологічною компанією GFK Ukraine на замовлення Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH з метою оцінити знання, ставлення і поведінкові установки населення України щодо ВІЛ/СНІДу. Дослідження є всеукраїнським за охопленням, із особливою увагою до двох фокусних регіонів проекту — Дніпропетровської та Запорізької областей, а також молоді (15–24 рр.). Склад вибірки по Україні є репрезентативним для мешканців населених пунктів України, підконтрольних українському уряду, та відповідає розподілу населення за віком, статтю, етнічним походженням та проживанням згідно з даними Державної служби статистики України. Всього було проведено 2 260 інтерв’ю у листопаді 2017 р.

Дослідження демонструє останні тенденції громадської думки щодо проблеми ВІЛ/СНІДу в Україні та допомагає оцінити результативність Всеукраїнської інформаційної кампанії «Не дай СНІДу шанс!», яку з 2009 р. успішно впроваджує GIZ у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України та Центром громадського здоров’я МОЗ України.

За результатами дослідження, 2017 р. значно зменшилася кількість людей, які ніколи не тестувалися на ВІЛ: 58% населення України порівняно із 64% у 2016 р. Також 2017 р. зросла кількість людей, які протестувалися у сімейного лікаря (із 5% у 2016 р. до 10% у 2017 р.).

Хоча спостерігаються значні позитивні зрушення в обізнаності громадян стосовно шляхів передавання та способів захисту від інфікування ВІЛ, лише 50% населення України проявили б ініціативу і запропонували новому партнеру використовувати презерватив (частка таких зменшилася, порівняно з 57% у 2016 р.).

Варто зазначити, що серед населення України респонденти, які отримували інформацію про кампанію «Не дай СНІДу шанс!» протягом останніх 12 місяців, частіше за тих, хто не отримував такої інформації, говорили, що вони: стали обережнішими в інтимних стосунках (17% проти 8%), більше цікавилися питаннями захисту від ІПСШ (15% проти 9%), протестувалися на ВІЛ (5% проти 2%), попросили партнера перевіритися на ВІЛ (3% проти 1%).