Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Під час руху — сховай смартфон
13.05.2025
10:31

Під час руху — сховай смартфон

Дослідження, проведене в Університеті Британської Колумбії показало, що у пішоходів, які на ходу відволікаються на смартфони та інші ґаджети, може на 45% зростати ризик серйозного зіткнення з транспортним засобом.

З 12 по 18 травня триває Глобальний тиждень безпеки дорожнього руху. Цьогорічний слоган — «Дорога для життя». Це не просто слова. Це вибір — бути уважним і відповідальним на дорозі.

Пішоходи зі смартфонами гірше помічають, що відбувається довкола, менше міняють напрям чи швидкість руху залежно від обставин, порівняно з пішоходами, які не відволікаються.

Водії теж можуть «грішити» такою поведінкою: відповідати на дзвінки за кермом або «швидко відписувати в месенджері». Ще небезпечніше, коли так роблять водії маршруток або таксі, бо навіть кілька секунд неуважності на дорозі можуть коштувати життя не лише їм, а й їхнім пасажирам. Також нагадуємо, що правилами дорожнього руху заборонено користуватися засобами зв'язку, тримаючи їх у руці, під час руху транспортного засобу (п. 2.9 [д]).

Використання смартфонів є серйозною загрозою безпеці дорожнього руху — це підтверджують і дослідження з різних країн:

  • у водіїв, які під час руху переписуються або дивляться контент в телефоні, ризик потрапити в аварію зростає в 10 разів;
  • у США щорічно близько 3000 осіб гинуть через аварії, спричинені відволіканням уваги під час водіння. Погляд у телефон на 5 секунд на швидкості 90 км/год — це як проїхати футбольне поле з заплющеними очима;
  • в Індії у  2022 році 1132 людини загинуло через смартфони за кермом — вчетверо більше, ніж через проїзд на червоне світло;
  • спостереження за 4129 пішоходами у Мельбурні (Австралія) показали: 20% із них на ходу відволікалися на смартфони та інші ґаджети. 42% користувачів смартфонів забували подивитися по сторонах, переходячи дорогу;

В Україні, за даними Патрульної поліції за 2024 рік сталося 25 781 ДТП з постраждалими (651 — з вини пішоходів), внаслідок яких загинули 3202 людини (з яких 983 пішоходи) — це на 5% більше ніж у 2023 році.

Безпека на дорозі — спільна відповідальність. Водії, пасажири, пішоходи — кожен із нас впливає на дорожній рух. Не думайте про сповіщення на мобільному телефоні, коли ви на дорозі. Думайте про життя — своє та людей навколо.

 

 

Інші новини