Перейти до основного вмісту
Час обирати здоров'я
Вивчення сучасних підходів до формування наркополітики в Європейському регіоні — підсумки навчання у літній школі EDSS 2025
11.07.2025
17:12

Вивчення сучасних підходів до формування наркополітики в Європейському регіоні — підсумки навчання у літній школі EDSS 2025

Головний фахівець з управління і протидії вірусним гепатитам та опіоїдної залежності Центру громадського здоров’я Владислав Проноза успішно завершив навчання в літній школі, яка готує лідерів змін у сфері наркополітики та охорони здоров’я, — European Drugs Summer School 2025 (EDSS 2025). Таке навчання українських фахівців є важливими для формування дієвої наркополітики в Україні, орієнтованої на кращі світові науково доказові практики. 

Які виклики у сфері наркотиків в Європі обговорювали експерти на EDSS 2025

Наркоторгівля в Європі швидко адаптується до викликів глобалізації, технологічного розвитку та геополітичної нестабільності. У 2022 році нова влада Афганістану заборонила вирощувати опійний мак, у відповідь на це країни Європейського регіону значно посилили заходи моніторингу з появи нових психоактивних речовин (ПАР), які потенційно можуть слугувати як альтернатива опіоїдам. Імовірне зростання розмаїття та поширеності нових ПАР підвищить ризики для здоров’я людей із залежністю — передусім через неможливість ідентифікації та непередбачуваність дії цих сполук.

Особливу тривогу викликають нітазени — новий клас синтетичних опіоїдів. У відповідь на їхню появу Європейська агенція з наркотиків (EUDA) закликає країни ЄС посилювати моніторинг і вдосконалювати механізми реагування через міжсекторальну співпрацю на національному та міжнародному рівнях.

Тіньовий ринок канабісу змінюється. За даними Європейського звіту щодо наркотичної ситуації, опублікованого у 2025 році, 8,4% дорослих європейців (24 млн осіб віком від 15 до 64 років) протягом останнього року вживали канабіс рекреаційно. Він є найбільш вживаною ПАР (за виключенням алкоголю). Водночас на ринку з’являються маловивчені напівсинтетичні та синтетичні канабіноїди, часто у вигляді солодощів або рідин для вейпів, які становлять небезпеку передусім для молоді.

ЄС фіксує рекордні обсяги вилучення кокаїну (зокрема, у 2023 році було вилучено майже 420 тонн). Водночас зростає доступність кетаміну, особливо серед молоді. 

Вживання кількох ПАР одночасно (полівживання), наприклад, кокаїну з алкоголем, стає поширеним явищем, що ускладнює надання медичної допомоги та підвищує ризики смертності внаслідок передозувань.

Як Європа реагує на нові виклики, пов’язані з появою та обігом нових ПАР

EUDA разом з країнами-партнерами проводить низку досліджень (зокрема, аналіз стічних вод щодо наявних метаболітів, дослідження ESCAPE та інші) у цій сфері, зміцнює мережі токсикологічних лабораторій і підвищує ефективність систем раннього оповіщення, аби забезпечити своєчасне виявлення, оцінку та реагування на нові загрози.

У країнах ЄС також зростає увага до ефективності профілактичних програм. Особливу роль відіграють активності на рівні громад. Для підтримки країн у цьому напрямі EUDA впроваджує:

  • Європейську навчальну програму з профілактики (The European Prevention Curriculum, EUPC) — для підготовки фахівців на всіх рівнях;
  • реєстр перевірених профілактичних інтервенцій Xchange — для поширення ефективних, науково обґрунтованих профілактичних рішень.

Ще один ключовий напрям — розвиток сучасних підходів, зокрема форсайт (англ. foresight), які допомагають змоделювати можливі сценарії розвитку наркотичної ситуації в Європі. Це дає змогу виявляти ризики ще до того, як вони набудуть системного характеру, і планувати ефективну відповідь завчасно.

Лікування замість покарання

Сучасна наркополітика в Європі базується на підході, який визнає розлади вживання ПАР хронічним рецидивуючим захворюванням головного мозку, а не браком сили волі. Яскравим прикладом є Португалія, яка ще у 2001 році декриміналізувала зберігання наркотиків без мети збуту (для особистого вживання) та зробила акцент на лікуванні, профілактиці та соціальній реінтеграції. Результати такого підходу засвідчили його ефективність: відбулося зменшення вживання ПАР, смертності від передозувань, зниження соціальної стигматизації та тиску на системи охорони здоров’я і правосуддя. Зокрема, цей досвід став орієнтиром для країн Європи, які обирають гуманну та доказову модель наркополітики, що орієнтована на: 

  • зниження попиту на вживання ПАР; 
  • зниження пропозиції ПАР;
  • покращення доступу до послуг лікування та зменшення шкоди.

Довідково:

EDSS — щорічна навчальна програма, організована Європейською агенцією з наркотиків у співпраці з Лісабонським університетським інститутом (Instituto Universitário de Lisboa). Серед викладачів програми — наукові експерти EUDA, дослідники, політики й інші спеціалісти за напрямом наркополітики.

 

Інші новини