
Правда про вакцинацію
Ставлення українців до вакцинації змінюється в кращий бік, проте антивакцинальні міфи ще не зникли з інформаційного поля. Поширення неправдивої інформації підриває довіру до вакцинації та знижує загальний рівень охоплення щепленнями. Як наслідок, у 2024 році в Україні реєструвалось підвищення захворюваності на інфекції, від яких могли б захистити вакцини.
У межах Тижня імунізації для протидії хибним уявленням розповідаємо правду про вакцинацію у матеріалі, підготовленому Центром громадського здоровʼя у співавторстві з Федором Лапієм, головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), лікарем – дитячим інфекціоністом, доцентом кафедри педіатрії, імунології, інфекційних та рідкісних захворювань Міжнародного Європейського Університету.
Яка ситуація з поширенням антивакцинальних міфів в Україні
«Порівняно з довоєнним періодом, інтенсивність поширення міфів про вакцинацію зараз зменшилася. Тоді росія активно підігрівала антивакцинальні настрої через інформаційні вкиди та ботоферми. Є навіть спеціальне розслідування Служби безпеки України про виявлені мережі ботів, які поширювали контроверсійні повідомлення щодо вакцинації. Зараз їхні можливості обмежені, адже перекрито канали впливу, багато політичних діячів-антивакцинаторів зникли з публічного простору. Тому ситуація зі ставленням до вакцинації поступово покращується», — коментує Федір Лапій.
За його словами, в Україні формується активна провакцинальна позиція.
«Є Центр громадського здоров’я, Центри контролю та профілактики хвороб, які розвивають сферу вакцинації. Є Коаліція за вакцинацію, Національний портал з імунізації, а також провакцинальні громадяни. Змінюється ставлення і серед лікарів: молоде покоління медиків уже не має упереджень щодо вакцинації, не вірить у міфи про аутизм чи токсичність щеплень. Це довгий шлях подолання невігластва в темі вакцинації, але поступово ситуація змінюється на краще».
Правда про щеплення: що треба знати про вакцинацію кожному
Вакцина проти COVID-19 — безпечна
«Серед популярних міфів є твердження, що один із виробників вакцини проти COVID-19 у суді нібито визнав, що вакцина спричиняє тромбози. Цей міф періодично то з’являється, то зникає, проте залишається «живучим». Насправді немає ні рішення суду, ні визнання з боку виробника, а наукові дослідження чітко не встановили зв’язку між вакцинацією і тромбозами. Навіть якщо такий ризик існує, то йдеться про один випадок на сто тисяч або на мільйон. Справжній ризик — це не вакцинація, а захворіти на COVID-19, який значно підвищує ймовірність важких ускладнень і смертності».
Наприклад, від штаму Дельта померло у 17,5 раза більше невакцинованих людей, ніж тих, хто пройшов повний курс первинної вакцинації.
У щепленнях немає токсичних речовин або чипів
«Технологічний прогрес впливає на появу нових міфів. Наприклад, зараз поширюється брехня про чипування — хоча ще пів століття тому такі міфи навіть не могли виникнути, адже не існувало подібних технологій, а вакцинація вже була».
Вакцини містять тільки ті компоненти, які необхідні для формування імунітету. Речовини, які використовуються у вакцинах як консерванти, присутні у безпечних для здоров'я кількостях. Жодних «чипів» у вакцинах немає – це вигадка.
Вакцини НЕ викликають аутизм
Ідея про зв’язок між вакцинами та аутизмом виникла після публікації псевдонаукового дослідження, яке проводилося некоректно та згодом було спростоване й відкликане, а самого псевдонауковця позбавили ліцензії за серйозне порушення професійної етики.
Жодне якісно проведене наукове дослідження не виявило доказів того, що щеплення можуть спричинити аутизм.
Захист, який дає вакцинація — безпечний і передбачуваний, а спроба «перехворіти» — це лотерея зі здоров’ям
«Перехворіти на інфекційну хворобу може бути дуже небезпечно, адже є ризик отримати ускладнення чи навіть померти. Це як перебігати дорогу на червоне світло. Не факт, що вас зіб'є автомобіль цього разу чи пізніше, якщо ви постійно перебігатимете дорогу на червоне. Проте якщо ви переходите дорогу за правилами, на зелене, у вас набагато більше шансів уникнути потрапляння під колеса автомобіля. Так само і з вакцинацією».
Деякі вакцини захищають від тяжкого перебігу хвороби, інші — повністю запобігають зараженню інфекцією.
«Вакцинація — це й про особистий захист, і про громадське здоров’я. Коли кожен вакцинується, то формується колективний імунітет, що захищає всіх. Як і з правилами дорожнього руху: якщо всі їх дотримуються, рівень безпеки на дорозі зростає для всіх. Вакцинація дає прогнозований захист, знижуючи ризики для вас і тих, хто поруч».
Від вакцин не заражаються інфекціями
Завдання вакцин — навчити організм правильно реагувати на інфекцію у майбутньому. Неможливо заразитися, отримавши щеплення. Тимчасові легкі реакції, як-от підвищення температури чи біль у місці ін’єкції, — це ознака формування імунної відповіді. Вони швидко минають і не є хворобою.
Вакцинуватися кожному потрібно, навіть якщо в країні високий рівень охоплення щепленнями
Індивідуальний захист важливий для кожної людини, адже навіть у країнах із високим рівнем вакцинації трапляються спалахи хвороб. Масова вакцинація створює колективний імунітет, який не дає цим спалахам переростати в епідемії та захищає тих, хто не може отримати щеплення через протипоказання. Якщо охоплення вакцинацією знижується, ризик епідемій зростає. Тому кожен щеплений допомагає захистити себе і своє оточення. Вакцинація — це внесок у безпеку всієї спільноти.
До того ж існують хвороби, від яких працює лише індивідуальний захист.
«Вакцини проти правця забезпечують лише індивідуальний захист. Якщо вакцинована людина інфікується збудником правця, то імунітет, отриманий шляхом вакцинації, захистить її. Тому вакцинуватися потрібно кожному, бо те, що навколо вас 99,99% людей будуть вакциновані, аж ніяк не захистить».
Вакцини безпечні для вагітних
Деякі вакцини рекомендовані під час вагітності, щоб захистити і вагітну, і майбутню дитину. Наприклад, щеплення від грипу, COVID-19, кашлюка, дифтерії та правця є дуже важливими, бо ці інфекції можуть бути небезпечними і для вагітної, і для немовлят, які ще не досягли віку, коли їм можна отримувати власні щеплення. Вакцинація дозволяє матері передати дитині антитіла до цих хвороб через плаценту.
Вакцина проти ВПЛ не призводить до порушень репродуктивної функції
«Є міф, що вакцинація проти інфекції, що зумовлена вірусом папіломи людини (ВПЛ), начебто призводить до безпліддя у дівчат. Це неправда. Вакцина не впливає на репродуктивну функцію. Вона спрямована на запобігання інфікуванню онкогенними штамами ВПЛ, які можуть призвести до раку шийки матки».
Інша вигадка, що вакцинація знижує моральні бар'єри, робить дівчат більш схильними до ризикованої поведінки. Насправді вакцина ніяким чином не змінює поведінкові патерни.
Вакцинація потрібна і дітям, і дорослим
Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень України, вакцинація для дітей проводиться за таким графіком:
- 1 доба — від гепатиту B;
- 3-5 діб — від туберкульозу;
- 2 місяці — від гепатиту B, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, ХІБ-інфекції;
- 4 місяці — від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, ХІБ-інфекції;
- 6 місяців — від гепатиту B, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту;
- 12 місяців — від кору, паротиту, краснухи, ХІБ-інфекції;
- 18 місяців — від кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту;
- 6 років — від кору, паротиту, краснухи, поліомієліту, дифтерії, правця;
- 14 років — від поліомієліту;
- 16 років — від дифтерії, правця.
Важливо пам’ятати, що вакцинуватися потрібно не лише у дитячому віці. Дорослі також повинні підтримувати імунізацію шляхом ревакцинації від дифтерії та правця — у 26 років і кожні наступні 10 років. Турбота про здоров’я через вакцинацію має тривати впродовж усього життя.